22 تیر 1399

جهت خرید محصولات مرتبط با مقالات کلیک کنید

صفحه اصلی > دانشنامه صنایع دستی > صنایع دستی ایران و اصفهان اقتصاد خانواده

صنایع دستی ایران و اصفهان اقتصاد خانواده

اقتصاد خانوار متشکل از مجموعه عواملی است که آن را پی می ریزد. اقتصاد خانوار در ایران و فرهنگ ما عموماً به وضعیت اقتصادی سرپرست خانوار بستگی دارد. امروزه مشاهده می شود که بانوان محترم علاوه بر نقشی که در بنیان و قوام خانواده بالذات ایفا می نمایند، در حکم سرپرست خانوار نیز به ایفای نقش می پردازند و این امر (جمع بین دو نقش) امری است بسیار حساس، پیچیده، مهم، امر تربیت، آموزش، پرورش، آرام سازی، تمشیت امور خانواده و بسیاری مسائل بنیادین در پیرامون دوام و قوام خانواده بر دوش بانوان عزیز ما نهاده شده است و از سویی دیگر به مدد گسترش جوامع و رشد و ترقی آن بانوان از این امر بی‌نصیب نمانده و مشاغل مختلف، حساس و متفاوتی را دوشادوش مردان در صحنه اجتماع پذیرفته و از عهده آن برآمده اند و ناگفته پیداست که با تحمل فشار مضاعف و تلاش شبانه‌ روزی و چند جانبه صرف نظر از صحیح و یا نا صحیح بودن این امر باید از نگاهی دیگر نیز به آن نگریست و راهکاری اندیشید تا جمع بین این دو مسئولیت و تعهد، حامل فشار مضاعف بر دوش بانوان پرتلاش و سخت کوش نباشد.

یقیناً یکی از راهکارهای مهم، جذاب، نتیجه بخش و تاثیرگذار در این امر حضور در عرصه تولید و عرضه صنایع دستی می باشد. روند تولید یک محصول و کالا در حوزه صنایع دستی دارای ویژگی هایی است که می تواند در این امر یاری رسان و راهگشا باشد، چرا که بسیاری از گرایش ها و شاخه های صنایع دستی ایران و اصفهان قابلیت طراحی، تولید و ساخت را حتی در فضای کوچک خانه دارد. هر خانه می‌تواند به مثابه کارگاه و یا واحد تولیدی عمل نماید. این ویژگی به ویژه برای بانوان محترم سرپرست خانوار بسیار راهگشا و مغتنم است و این ویژگی می‌تواند یاری‌گر بانوان محترم هنرمند در ایفای همزمان دو نقش در حیطه خانواده و جامعه باشد. یقیناً طبع لطیف، زیبا پسند و پر احساس بانوان می‌تواند به عنوان مکملی تاثیرگذار در تولید محصول نهایی اثر گذاشته و در پایان شاهد عرضه محصولی زیبا، هنرمندانه و کاربردی باشیم، کمااینکه هم اکنون نیز در جای‌ جای میهن عزیزمان ما شاهد حضور موفق بانوان در عرصه های مختلف تولید محصولات زیبا و فاخر صنایع دستی ایران هستیم. شاهد مثال صنعت فرش دستبافت ایران و کلاً بافته های داری مثل انواع گلیم، گبه، زیلو، جاجیم، فرش، قالیچه و… است که عمدتاً توسط بانوان هنرمند بافنده در هر شهر و روستایی به انجام می رسد. طراحی و ساخت زیور آلات، بافته های حصیری، پارچه، سوزن دوزی، ملیله و سرمه دوزی، آینه دوزی و بسیاری مثال های دیگر در حوزه صنایع دستی ایران و اصفهان که می‌توان در آن به این نتیجه دست یافت. سفال و سرامیک و نگارگری نیز از حوزه هایی است که علاوه بر بازار پر رونق خود عرصه‌ ای است برای بروز خلاقیت، ابتکار، ذوق هنری، بیان عواطف و… صنایع دستی متفاوت و رنگارنگ ایران و اصفهان به عنوان قطب صنایع دستی کشور از جمله هنر-صنعت خاتم کاری، فیروزه کوبی، میناکاری روی مس سفال شیشه طلا نقره و برنج،منبت، معرق، حکاکی مس، حکاکی چوب، ترمه، قلمکار، فرش، گلیم، گبه، نقره نما، مس و پرداز و تمامی عرصه‌هایی است که در آن شاهد حضور موفق، پرشور، تأثیرگذار و مداوم بانوان عزیز هستیم.
شایسته است که متولیان امر، مسئولین ذیربط، فعالین، شاغلین و سرمایه‌گذاران محترم این عرصه از کنار این امر به راحتی عبور ننموده و با بستر سازی مناسب و حمایت‌های قانونی و پشتیبانی حقوقی و فنی لازمه و ایجاد تسهیلات مؤثر و راهگشا به این وظیفه ملی، میهنی و اخلاقی خود به نحو مطلوب و شایسته‌ای عمل نما

ست شکلات خوری خاتم کاری

هفت گردون خیال چه میکند

هم اکنون و با افتخار اذعان می داریم که بسیاری از بانوان هنرمند در عرصه های متفاوت تولید صنایع دستی از همکاران این مجموعه بود و بر این همکاری بر خود می بالیم.
همچنین هفت گردون خیال با درک ضرورت های این حوزه و به روزرسانی آن اقدام به طراحی، تولید و عرضه پکیج های انحصاری، ابداعی و خلاقانه نموده است عناوینی چون بسته های اقتصادی، هدایای مدیران، هدایای سازمانی، محصولات آنتیک، هدایای مناسبتی، هدایای تبلیغاتی، محصولات وی‌ آی‌ پی، هدیه خاص، ویژه و فاخر کرده است.
این پکیج های منحصر به فرد پاسخگوی شایسته نیاز بسیاری از افراد، اشخاص، سازمان ها، ادارات و نهادهای گوناگون دولتی و خصوصی به هدایای متفاوت بوده که می‌توانید با رجوع به وبسایت جامع شرکت هفت گردون خیال کلیه پکیج ها و محصولات گوناگون را مشاهده و تجربه خریدی متفاوت را در کارنامه خود داشته باشید.

ست گلدان و قندان مس و پرداز

این مطالب را نیز ببینید!

صادرات ۵۲۷ میلیون دلاری صنایع دستی در سال ۹۸

صادرات ۵۲۷ میلیون دلاری صنایع دستی در سال ۹۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *